Kurzy, Lektoři, Workshopy, Party

Historie brazilského zouku

07.10.2014 15:49

Zouk Lambada je brazilský tanec, který začal vznikat v 90. letech na základech tehdy velmi oblíbené lambady, kterou mimo Brazilii proslavila především kapela Kaoma svým hitem Chorando se foi. Jelikož postupem času lambada jakožto hudební žánr ztrácel na popularitě, bylo nutné najít nový hudební styl, který by požadavkům tance vyhovoval, a jako nejvhodnější “dárce” se ukázal karibský zouk.  Formováním lambady novému hudebnímu stylu a inspirací v brazilské sambě, boleru atd. postupně vznikl zcela nový tanec, který byl pojmenován původně jako zouk-love. Dnes je častěji používán název zouk lambada nebo jednoduše brazilský zouk.

Tento nový tanec začal vznikat ve městě Rio de Janeiro, jeho základům dali formu Adilio Porto a Renata Pecanha (kteří dodnes často navštěvují v rámci svých turné i Prahu) ve slavné škole tanečního mistra Jamie Aroxa. Dnešní forma zouku je však zásluhou práce desítek dalších tanečníků z Ria, tanec se rovněž později přizpůsobil moderním hudebním stylům z přelomu 20. století. Tato původní – a zároveň nejpopulárnější - forma se v Brazili nazývá jako “Tradiční brazilský zouk”, ve světě pro snadnější identifikaci také označovaná jako “Rio styl”.

Poněkud jiný přístup k adaptaci lambady novým rytmům zaujali v Porto Seguro, odkud pochází druhá populární odnož brazilského zouku označovaná jako “lambazouk”, která se dá popsat spíše jako evoluce lambady než jako zcela nový tanec. Pozvolnější, houpavější rytmus a léta vývoje však tvář lambady/lambazouku změnily natolik, že ji lze na první pohled k původní lambadě jen těžko přirovnat. V České republice se lambazouk netančí, ačkoliv samotný název je často mylně používán pro zjednodušený mix lambady a tradičního zouku.

Brazilský zouk je neustále ve vývoji, jeho kořeny, logika a obecný základ však zůstávají beze změn. Desítky moderních adaptací zouku na nejrůznější  hudební styly (hip hop, RnB, Reggaeton atd.) umožňují předat tanci mnoho nejrůznějších forem, je však důležité dodržovat stanovená pravidla a dbát na rámec tvořící původní techniku tradičního brazilského zouku.

Zpět

Vyhledávání

© 2015 Všechna práva vyhrazena.